wtorek, 08 październik 2019 11:44

Zmiany w wystawianiu faktur do paragonów

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Faktury NIP do paragonów

 

 

W dzisiejszym wpisie chcemy krótko i konkretnie opowiedzieć o zmianach w wystawianiu faktur do paragonów. Nowe przepisy na nowo normują te zasady, a nie stosowanie się do nich naraża na wysokie sankcje zarówno sprzedawcę jak I kupującego. Mamy nadzieję, że dzięki dzisiejszemu wpisowi unikniecie niepotrzebnego zamieszania i przykrych konsekwencji.

 

 

 

Wystawianie faktur do paragonów po nowemu

 

 

 

Najczęściej spotykaną praktyką jest ewidencjonowanie na kasie całej sprzedaży, również na rzecz podatników. Faktury wystawiamy w zasadzie tylko na bezpośrednie żądanie kupującego. Nie ma obecnie przepisów, które zakazywałyby wystawiania faktur VAT gdy w momencie dokonywania sprzedaży nabywca nie ujawnił się jako podatnik lub osoba działająca w imieniu podatnika. To się ma zmienić.

Kiedy?

 

 

Od 1 stycznia 2020 r. wchodzą w życie zmiany, polegające na tym, że sprzedawca będzie mógł wystawić fakturę z NIPem kupującego tylko wtedy, gdy ten NIP znajduje się na paragonie.

 

 

W praktyce oznacza to, że pracownicy obsługujący kasę, będą zmuszeni odmówić wystawienia faktury, jeśli NIP nie pokrywa się z tym na paragonie. Natomiast kupujący, jeśli dokonują zakupów jako podatnicy, muszą pamiętać o poinformowaniu sprzedawcy, o tym że potrzebują faktury z NIP. Jeśli mamy do czynienia z paragonem bez NIP, nie uzyskamy na tej podstawie faktury, która potem będzie stanowiła podstawę odliczenia VAT. Wniosek? Od takiej faktury VATu nie odliczymy, a zakup zamiast firmowego, stanie się prywatny.

 

Co ciekawe nowe zasady ominą taksówkarzy, z wyłączeniem wynajmu samochodu z kierowcą. Taksówkarze będą mogli wystawiać FV nabywcy do sprzedaży udokumentowanej paragonem bez numeru NIP.

 

 

 

Podsumowując, jeżeli sprzedaż zostanie udokumentowana paragonem:

 

 

  • z numerem NIP nabywcy - na jego żądanie sprzedawca będzie obowiązany wystawić fakturę na podatnika, którego numer NIP został wskazany na paragonie,

  • bez numeru NIP nabywcy - na jego żądanie sprzedawca będzie obowiązany wystawić fakturę na nabywcę jako osobę prywatną; w szczególności na fakturze takiej nie będzie mógł zostać wskazany jego NIP.

 

 

Z jednej strony może to znacząco ukrócić nieuczciwe praktyki, a drugiej może wiązać się z pewnymi niedogodnościami dla przedsiębiorców, którzy chyba zdążyli się przyzwyczaić do obecnych zasad. Problemem może być na pewno sytuacja, gdy wydatek zostanie poniesiony przez osobę fizyczną, która nie założyła jeszcze działalności gospodarczej. Co do zasady, przedsiębiorca przed założeniem firmy, a tym samym przed uzyskaniem NIP-u, może dokonać zakupów związanych z działalnością. Dotychczas po założeniu firmy mógł on zwrócić się z prośbą o wystawienie faktury do paragonu, dzięki czemu mógł odliczyć podatek VAT od poniesionych wydatków związanych z działalnością opodatkowaną. Po nowelizacji przepisów może okazać się to niemożliwe.

 

Dostrzegacie jeszcze jakieś zagrożenia I problemy w związku z nowymi zasadami fakturowania paragonów?

Podzielcie się opinią w komentarzach!

 

Czytany 459 razy

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.