wtorek, 17 wrzesień 2019 10:54

Split payment 2019

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

Zmiany w split payment 2019

 

 

Rok temu pisaliśmy o mechanizmie płatności podzielonej (inaczej split payment) na naszym blogu. Już wtedy spodziewaliśmy się, że wywoła niemałe zamieszanie. Nie tylko wśród przedsiębiorców.

Żeby nie było - nie mamy żadnej satysfakcji z tego, że nasze przypuszczenia okazały się uzasadnione. Jednak pewnych kwestii nawet my nie przewidzieliśmy. Łącznie z tym, że za uwolnione środki zgromadzone na rachunku VAT będzie trzeba uiścić opłatę skarbową…

 

 

 

Split payment w 2019 roku

 

 

 

Gdy przeszło rok temu (1 lipca 2018r.) wchodził w życie mechanizm płatności podzielonej nikt nie wspominał, że za uwolnienie środków na rachunku VAT trzeba będzie uiścić opłatę skarbową. W końcu mówimy o środkach należących do podatnika, a nie fiskusa. A jednak zdarza się, że w 2019 roku urzędy jej żądają. Działając zgodnie z prawem. Obecnie zdarzają się sytuacje, w której naliczana jest opłata w wysokości 30 PLN. Dlaczego?

 

 

Ministerstwo Finansów jakiś czas temu zachęcało do stosowania split paymentu, zapewniając, że nie wpłynie on na płynność finansową przedsiębiorców. Pieniądze na rachunku VAT miały nie być zamrożone. Podatnicy mieli nie tylko opłacać nimi swoje zobowiązania wobec fiskusa, ale też mieli mieć możliwość występować do naczelnika urzędu skarbowego o przeniesienie pieniędzy z konta VAT na rachunek bieżący. Można powiedzieć, że pobieranie opłaty skarbowej jest konsekwencją błędu ustawodawcy, do czego z resztą przyznało się Ministerstwo Finansów (przy okazji nowelizacji z 9 sierpnia 2019 r. ustawy o VAT i innych ustaw).

 

 

Zamieszanie z dodatkową opłatą skarbową nie jest jedynym problemem. Z założenia split payment przez pierwszy okres miał być dobrowolny. W praktyce okazuje się jednak, że dla niektórych firm stał się obowiązkowy. Spółki z udziałem Skarbu Państwa mają na przykład odgórnie narzucony wymóg regulowania zobowiązań w podzielonej płatności. Poza tym każdy, kto dostanie zapłatę w podzielonej płatności, może mieć problem z sięgnięciem po pieniądze zgromadzone na swoim rachunku VAT.

 

 

Split payment - zmiana przepisów

 

 

Wydaje się jednak, że ten problem zostanie rozwiązany. Z tego co już wiadomo, opłata skarbowa od zgody za uwolnienie środków z rachunku VAT ma być zlikwidowana 1 listopada. Tego dnia wejdzie w życie nowelizacja z 9 sierpnia 2019 r. Zakłada ona obowiązkowy split payment dla niektórych branż a przy okazji pojawią się zmiany w ustawie o opłacie skarbowej. Do tego czasu opłata się należy. Nawet jeśli zaprzecza to logice, to obowiązek wynika bezpośrednio z ustawy. Opłata powinna zostać wniesiona na rachunek właściwego organu (czyli wójta, burmistrza lub prezydenta miasta), a dowód wpłaty powinno się załączyć do wniosku o uwolnienie pieniędzy składanego naczelnikowi urzędu skarbowego. Konieczność uregulowania opłaty pojawia się z chwilą złożenia wniosku.

 

Nie wszystkie urzędy stosują tę zasadę, niemniej możecie się z nią spotkać. A jeśli już do tego spotkania dojdzie, nie ma sensu z tym walczyć. Zwolnieni od opłaty będziemy dopiero od 1 listopada. W ustawie o opłacie skarbowej będzie wprowadzone zwolnienie dla zgody organu podatkowego wydanej na podstawie art. 108b ust. 1 ustawy o VAT. W uzasadnieniu do wprowadzanych zmian wprost wskazano, że zwolnienie z opłaty skarbowej powinno być wprowadzone już od 1 lipca 2018 r., gdyż jest to kluczowe dla zachowania płynności finansowej podatników.

 

 

Inną zmianą, już zapowiadaną, będzie obowiązek posiadania rachunku rozliczeniowego w banku lub imiennego rachunku w SKOK, otwartego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą przez podatników, którzy będą podlegali obowiązkowemu stosowaniu mechanizmu podzielonej płatności. Chodzi tu i o nabywcę, i o dostawcę. Jest to niezbędne do stosowania mechanizmu podzielonej płatności. Mimo że obowiązkowy split payment będzie miał zastosowanie, gdy kwota należności ogółem przekroczy 15 000 zł, jednak rachunek rozliczeniowy będzie obowiązkowy dla każdego podatnika (w tym również zwolnionego z VAT), który sprzedaje lub kupuje towary z zał. nr 15 do ustawy o VAT. Ta zmiana również wchodzi w życie od 1 listopada 2019.

 

 A jak Wy oceniacie pomysł płatności podzielonej? Może korzystacie już ze split payment? Zachęcamy do dyskusji!

Czytany 168 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 08 październik 2019 12:17

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.